Wojskowe Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ

Motocykliści dzieciom - MOTOKREW - V Ogólnopolska akcja krwiodawstwa

13. kwietnia br., polskie Kluby Motocyklowe przy wsparciu Honorowych Dawców Krwi przeprowadziły ogólnopolską akcję krwiodawstwa

Dla potrzeb akcji, z Warszawy do Wrocławia przyjechał ambulans Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Aby mógł stanąć przy Aquaparku, potrzebne były dodatkowe zabezpieczenia. Dzięki chorążemu Robertowi Morawskiemu, który przygotował specjalne podkłady rozkładające nacisk pojazdu na podłoże, ambulans stanął w miejscu dogodnym dla krwiodawców, którzy licznie przybyli na teren wrocławskiego parku wodnego, by przekazać cząstkę siebie potrzebującym dzieciom.

Okazało się, że chętnych było tak wielu, że musieli czekać na rejestrację i oddanie krwi nawet dwie godziny, co ich oczywiście nie zniechęciło. Wśród krwiodawców byli żołnierze zawodowi, studenci, młodzież, emeryci i oczywiście motocykliści, którzy zaraz po mszy na rozpoczęcie sezonu motocyklowego i wielkiej paradzie przez miasto, stanęli w kolejce po ankietę krwiodawcy.

Przepisy stanowią, że krew mogą oddawać osoby zdrowe między 18 a 65 rokiem życia i ta akcja była świetnym tego przykładem. Nie wszyscy chętni mogli tego dnia oddać krew, ale zdyskwalifikowani od razu zapowiadali swój powrót do placówek pobierających krew. Ambulans nie był jedynym punktem poboru krwi tego dnia. Wewnątrz Aquaparku swoje łóżka rozstawiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wrocławia, a wraz z nimi ustawiło się Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku, które rejestrowało potencjalnych kandydatów na dawców szpiku. W sumie dzięki współpracy krew oddało 119 osób, a do Banku Dawców Szpiku zarejestrowało się 22 chętnych.

Cała akcja urozmaicona była atrakcjami przygotowanymi przez wiele różnych formacji, zespołów i klubów oraz firm sponsorujących całe przedsięwzięcie. Dzięki firmie Balcerzak krwiodawcy mogli skorzystać z przekąsek z grilla, dzięki klubowi motocyklistów Dragon, każdy kto oddał krew otrzymał pamiątkową koszulkę z logo MOTOKrew, dzięki Aquaparkowi zaś otrzymali oni kupony zniżkowe na usługi w parku wodnym. Nie zapomniano też o dzieciach, które mogły pomalować twarze, poskakać na trampolinach, pozjeżdżać na dmuchanym zamku, powalczyć dawną bronią i oczywiście zasiąść za kierownicą motocykla czy wojskowego Hummera. Oprócz tego na scenie cały dzień trwały koncerty i pokazy oraz licytacje na pomoc dzieciom. Szkoda, że tak wielkie akcje odbywają się sporadycznie, bo w Polsce krew oddaje około 600 tysięcy krwiodawców, a potrzeby są przynajmniej dwukrotnie większe. Każdy chętny do oddania krwi może odnaleźć stację krwiodawstwa w swojej miejscowości lub pobliskiej, a dawcy szpiku mogą rejestrować się korespondencyjnie, nie ponosząc żadnych kosztów. We Wrocławiu działają dwie placówki krwiodawstwa oraz jeden bank dawców szpiku.Kliknij w tekst, aby zobaczyć wszystkie zdjęcia z akcji krwiodastwa umieszczone na stronie cswiich.wp.mil.pl

Wizerunki krwinek użyczone dzięki uprzejmości IKHDK. Rys.: Grzegorz Wdowiak
Terenowe Stacje WCKiK

WCKiK WARSZAWA
Warszawa
TS WCKiK Kraków
Kraków
TS WCKiK Bydgoszcz
Bydgoszcz
TS WCKiK Ełk
Ełk
TS WCKiK Gdańsk
Gdańsk
TS WCKiK Lublin
Lublin
TS WCKiK Szczecin
Szczecin
TS WCKiK Wrocław
Wrocław

WCKiK SP ZOZ.